Branding Firefox i Thunderbird w Arch Linux

LogaInstalując produkty Mozilli z repozytorium Arch Linux otrzymujemy najnowsze ich wersje bez oficjalnego branding’u.
Co to oznacza?
Po prostu programy te są pozbawione oficjalnych nazw, i znaków towarowych które są własnością Mozilla Foundation. Zamiast nich mamy nazwy kodowe dla poszczególnych projektów oraz inne loga i ikony. Dla Firefoxa obecnie jest to „Namoroka” a dla Thunderbirda „Lanikai”.
Nazwy i ikony nie należą do najładniejszych i dla kogoś kto przywyknął do oryginalnych może być to odrobinę zniechęcające. Istnieje jednak sposób aby to naprawić.
Podczas mojej wcześniejszej przygody z Arch’em znalazłem w sieci skrypt, który potrafi przywrócić oryginalny branding Firefoxa bez rekompliacji. Skrypt nosi nazwę firebrand i został stworzony przez jednego z użytkowników forum Arch Linux. Obecnie w projekt zaangażowanych jest kilka osób. Stworzono również analogiczny skrypt do brandingu Thunderbirda – thunderbrand a jeden z użytkowników założył też repozytorium GIT oraz dodał oba skrypty do AUR.

A jak to działa? Bardzo prosto:
Skrypt pobiera oryginalne ikony z serwera Mozilli oraz edytuje pliki konfiguracyjne przywracając oryginalne nazwy programom.
Więc do dzieła. Instalujemy skrypty z AUR:

yaourt -S firebrand

i/lub:

yaourt -S thunderbrand

Można tez zwyczajnie pobrać oba skrypty (linki na końcu wpisu) i uruchomić je jako root. Wadą takiego rozwiązania jest to, że wypadku gdy Mozilla wyda Firefoxa lub Thunderbirda w wersji niekompatybilnej z tym skryptem trzeba „ręcznie” pobrać nową wersję skryptu. W przypadku pakietu z AUR wystarczy zaktualizować go przy pomocy yaourt.

Po zainstalowaniu uruchamiamy skrypty z prawami root’a:

sudo firebrand

sudo thunderbrand

A oto efekty:

Na koniec przysłowiowa łyżka dziegciu. Pomimo prawidłowego działania skryptów ikony w menu startowym KDE nie zmieniły się na te pobrane przez skrypt. Podejrzewam, że powodem tego jest brak integracji obu programów z KDE. Z informacji jakie posiadam w GNOME sytuacja ta nie ma miejsca.

Źródła i odnośniki:
Forum Arch Linux: firebrand i thunderbrand
AUR: firebrand i thunderbrand
Repozytorium GIT: Lky

  1. Jeszcze nie komentowane.

  1. Brak trackbaków.